A high-temperature specialized model based on the SP40 with measurement capability up to 2200°C. Ideal for temperature monitoring in extreme high-temperature environments such as blast furnaces, cement kilns, and glass melting furnaces. Viewfinder and 5.0-inch large display enable safe measurement from a distance.
Precise measurement up to 2200°C. Ideal for blast furnaces and kilns.
Clear image confirmation from a safe distance in high-temperature environments.
Precise temperature distribution mapping even in high-temperature zones.
Efficient operation with large touchscreen display.
Select the optimal lens for your application.
Dust/water protection and drop resistance for harsh high-temperature work environments.
| IR Resolution | 480 x 360 |
|---|---|
| SuperIR Resolution | 960 x 720 |
| Temperature Range | -40°C to 2200°C |
| Temperature Accuracy | ±2°C or ±2% |
| Frame Rate | 25Hz |
| NETD | <30 mK |
| Focus Mode | Manual Focus |
| Display | 5.0-inch LCD Touchscreen |
| Viewfinder | ○ |
| Battery Life | 4 hours x 2 |
| Interchangeable Lens | ○ |
| Visual Camera | 8MP |
| LED Light | ○ |
| Laser Pointer | ○ |
| Video Output | ○ |
| Included Software | HIKMICRO Analyzer |
| Field of View (FOV) | 18.7° × 14° |
| IFOV | 0.66 mrad |
| Macro Lens | 20μm/50μm オプション |
From recommending the optimal model for your site to full implementation support, we provide one-stop service.