A compact and easy-to-use entry-level thermal camera. With 96x96 IR resolution and a wide temperature range of -20 to 550°C, it is suitable for a broad range of applications including HVAC, electrical panel inspection, and pipe monitoring.
Upscales 96x96 IR images to 240x240, providing sharper and more detailed thermal images.
Equipped with an easy-to-read 2.4-inch LCD screen for comfortable on-site temperature verification.
Automatically detects the highest and lowest temperature points, quickly identifying temperature anomalies.
Choose from 4 color palettes to select the optimal display mode for your application.
Focus-free design eliminates the need for manual focus adjustment. Anyone can use it easily.
High-capacity battery enables up to 8 hours of continuous use, supporting long fieldwork sessions.
| IR Resolution | 96 x 96 |
|---|---|
| SuperIR Resolution | 240 x 240 |
| Field of View (FOV) | 50° x 50° |
| IFOV | 8.89 mrad |
| Temperature Range | -20°C to 550°C |
| Temperature Accuracy | ±2°C or ±2% |
| Frame Rate | 25Hz |
| NETD | <50 mK |
| Min. Focus Distance | 0.1m |
| Focus Mode | Focus-Free |
| Battery Life | 8 hours |
| Display | 2.4-inch LCD Screen |
| Visual Camera | 640 x 480 |
| LED Light | ○ |
| Laser Pointer | × |
| Video Output | × |
| Included Software | × |
| IP Rating | IP54 |
| Drop Resistance | 2m落下耐性 |
| Warranty | 3年保証 |
From recommending the optimal model for your site to full implementation support, we provide one-stop service.